Градоначалникот бара целосна евакуација на Мариупол

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Мариупол упати нов апел за „целосна евакуација“ на градот, за кој претседателот Владимир Путин вели дека сега главно е под контрола на руските сили.

Loading...

„Ни треба само едно – целосна евакуација на населението. Околу 100.000 луѓе остануваат во Мариупол“, изјави градоначалникот Вадим Бојченко на националната телевизија, пренесува Ројтерс.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што прави ЕУ за помош на руски дезертери?