Токио

Сподели со своите пријатели

На јапонскиот аеродром „Ханеда“ во Токио избувна пожар во авион на компанијата Japan Airlines, може да се види на снимката што ја објави државната телевизија NHK. Loading… Јапонската крајбрежна стража и Japan Airlines потврдија дека нивните авиони се судриле на пистата, пишува NHK. Исто така, беше објавено дека летот JALПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку три лица се повредени денеска во експлозија во зграда во центарот на Токио, соопшти полицијата, пренесува агенцијата Кјодо. Loading… Фотографиите и видеата објавени на социјалните мрежи покажуваат пожар на вториот кат од зградата и парчиња стакло расфрлани на улицата, според националниот радиодифузер NHK. Ројтерс јавува дека очевидците рекле декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија им нуди пари на семејствата да се иселат од пренаселениот главен град во обид да ги оживее руралните области и да поттикне пад на наталитетот, пишува Си-Ен-Ен. Loading… Од април, семејствата во Токио, вклучително и семејствата со еден родител, ќе можат да добијат 1 милион јени (7.700 долари) поПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кимико Нишимота започнала да фотографира во 2001. година, кога имала 72 години, во следниот период остварила кариера на која можат да и позавидат фотографите аматери ширум светот. Како што пишува „Japan Times“, пред да тргне на курс по фотографија, кој го води нејзиниот најстар син, директор на фотографија и дизајнПрочитај повеќе