Татјана Москалкова

Сподели со своите пријатели

За прв пат Русија и Украина разменија пакети и писма за воените заробеници, испратени од нивните семејства, соопшти денеска руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова. Loading… Според Москалкова, украинскиот комесар за човекови права, Дмитриј Лубинец, се согласил на размената, која се одржала на „руско-украинската граница, со поддршка и учествоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова денеска изјави дека може да ја види подготвеноста на украинската страна да го продолжи дијалогот за хуманитарни прашања. Loading… „Украинската страна има прагматичен поглед на овие прашања и е подготвена за дијалог. Досега постигнавме одреден напредок во потрагата по исчезнати лица и враќањетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската комесарка за човекови права Татјана Москалкова денеска изјави дека размената на 40 воени заробеници била договорена на средба со нејзиниот украински колега Дмитро Лубинец, пренесува Ројтерс. Loading… Состанокот се одржал во хотел во турската престолнина Анкара, на маргините на конференцијата на омбудсманите на Турција, Украина и Русија, наведува британскатаПрочитај повеќе