Стрезовце

Сподели со своите пријатели

Пожарот кој избувна вчера во атарот на кумановското село Стрезовце денеска се проширил и е на пат да се префрли кон селото Стрезовце. Loading…     Ова попладнево го соопшти директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. –  Во овој момент во гаснењето на овој пожар учествуваат еденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Црква во селото Стрезовце во Општина Старо Нагоричане вчера била обиена и ограбена. Loading… – На 28.06.2023 во СВР Куманово било пријавено дека со употреба на сила било влезено во црква во село Стрезовце, Општина Старо Нагоричане и биле одземени пари, информираат од Секторот за внатрешни работи. Екипа од СВРПрочитај повеќе

Села во Старо Нагоричане

Сподели со своите пријатели

Шеснаесет села во Старо Нагоричане имаат од 20 до 100 жители според пописот на населението од 2021 година. Loading… Во најмалите 12 села во Старо Нагоричане, како што пишувавме претходно, живеат 127 лица и подетална анализа можете да прочитате ТУКА. Кокино Кокино е меѓу најмалите села во Старо Нагоричане воПрочитај повеќе