СССР

Сподели со своите пријатели

Децата во советските градинки спиеле на отворено, дури и во зима, кога температурите биле многу под нулата. Loading…     Тоа била вообичаена практика. Денес ваква глетка сè уште може да се види во скандинавските земји, како Норвешка. Дали ова било опасно по здравјето на децата? Новинарите на порталот „RussiaПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот институт за воени загуби подготвува извештај за штетите што ги претрпе Полска до падот на комунистичкиот режим во 1989 година, додека беше сателит на Советскиот Сојуз, како оној што веќе го имаше произведено за Втората светска војна и германскиот окупација, објави заменик министерот за надворешни работи Аркадиуш Муларчик. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска изјави дека Украина некогаш била една од најбогатите републики на Советскиот Сојуз, но сега стана една од најсиромашните земји во Европа. Loading… Таа ги обвини САД дека го третираат украинскиот народ како потрошна роба во нивниот конфликт со Русија. ЗахароваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На територијата на поранешниот Советски сојуз постоеле низа тајни градови за кои единствено знаеле високи службеници на КГБ. За време на СССР изградени се многи интересни архитектонски дела, чии автори и изведувачи во својата работа применувале многу необични решенија. Во реализација на проектот немало пречки, било да се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кој би рекол дека немирен средношколец со едвај многу добар успех еден ден ќе стане најмоќниот светски лидер, а токму тоа и се случило со Владимир Путин, претседателот на Русија. На интернет сајтот „Quora“ се појави неговото свидетелство од 1970. година кога тој имал 18 години и учел во средноПрочитај повеќе