Словачка

Сподели со своите пријатели

„Не можеме да ја исклучиме можноста за испраќање западни трупи во Украина“, рече францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот откако беше домаќин на конференцијата во Париз на која европските лидери разговараа за оваа можност. Loading… Синоќа немаше договор за официјално испраќање војници на терен, но не можеме ништо да исклучиме,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот премиер Роберт Фицо рече дека ја потврдил својата поддршка за обидот на Украина да се приклучи на ЕУ, но рече дека има разлики околу политичките прашања. Loading… Тие го вклучуваат пристапот на Украина во НАТО. Тој ова го изјави при посетата на Украина. Фицо, кој беше избран минатата годинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот премиер Роберт Фицо изјави дека отстапувањето на дел од украинската територија на Русија е единствениот начин да се стави крај на војната со Русија и го повтори своето противење за членството на Украина во НАТО, пишува порталот Политико. Loading… „Мора да има некаков компромис. Што очекуваат тие, дека РуситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 10 лица се тешко повредени, а вкупно 28 лица се хоспитализирани кога автобус со 54 патници се превртел во околината на словачкиот град Кошице. Loading… Портпаролката на службата за итни случаи во Кошице, Петра Климесова, истакна дека во моментов нема извештаи за загинати, пренесува локалната агенција. „Во автобусот ималоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во гимназијата Алберт Ајнштајн во Братислава наводно имало пукање и се сомнева дека има експлозивни направи. Loading… Студентите утрово ги дочека необична глетка. Имено, тие не смеат да влезат во зградата и се испратени директно дома. Според соопштението на училиштето, зад оваа одлука стои сомнежот за експлозив и пукање. ТамошнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Словачка ја продолжи и прошири забраната за увоз на земјоделски производи од Украина, посочувајќи дека компензацијата на ЕУ покрива само дел од загубите на земјоделците кои не можат да се натпреваруваат со евтиниот увоз. Loading… Поради увозот на украинско жито, словачките земјоделци претрпеа загуби од околу 110 милиониПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачката влада во средата одлучи да ја блокира големата испорака на оружје за Украина, што ѝ беше ветено на земјата од претходната извршна власт. Loading… „Владата не го одобрува предлогот за донација на воена опрема за Украина“ во износ од 40,3 милиони евра, стои на официјалната веб-страница на Владата. ПредложениотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ денеска соопшти дека ќе ги следи случувањата во Словачка откако партијата предводена од поранешниот премиер Роберт Фицо, кој вети дека ќе ја запре испораката на словачко оружје во Украина, победи на изборите во саботата. Loading… Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека Фицо допрва треба да се договори соПрочитај повеќе

slovakia, bratislava, flag

Сподели со своите пријатели

Словаците почнаа да гласаат на парламентарните избори на кои се очекува тесна борба меѓу поранешниот левичарски премиер Роберт Фиц, кој вети дека ќе ја прекине воената помош за соседна Украина, и прозападните либерали предводени од лидерот на ПС, Михал Шимечка. Loading… Конечните анкети покажаа дека двете страни се во мртваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради нивната забрана за увоз на украински земјоделски производи. Loading… Претставникот на Украинската стопанска комора, Тарас Качка, во интервју за Политико изјави дека Киев ќе воведе и реципрочни мерки кон Полска доколку Варшава не ги прекине дополнителните мерки, наведувајќи го какоПрочитај повеќе