Словачка

Сподели со своите пријатели

Снабдувањето на нафта за Унгарија и Словачка преку гасоводот Дружба во моментов е прекината по рускиот ракетен напад врз дел од инфраструктурата на самиот гасовод. Loading… Прекинот на снабдувањето се случи во исто време како и експлозијата во источна Полска во градот Пржеводов. Досега, прекинот во суспензијата официјално го потврдијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за надворешни работи Растислав Качер не очекува Русија да го прошири актуелниот конфликт во Украина, но оценува дека „сите во Европа се дел од таа војна“. Loading… Тој за виенскиот весник „Пресе“ изјави дека конвенционалните руски сили не можат да ги постигнат ни основните воени цели“ и декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија од полноќ воведе контроли на граничните премини кон Словачка, како мерка во борбата против илегалната миграција. Loading… Воведувањето контроли кон Словачка е реакција на одлуката на Чешка да воведе контроли на премините кон Словачка. Министерот за внатрешни работи Герхард Карнер рече дека целта на контролите е да се затворатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 1.200 војници од пет земји на НАТО со употреба на тенкови, хаубици и борбени хеликоптери почнаа со маневри недалеку од Будимпешта, кои ќе траат до крајот на септември. Loading… Како што пренесува порталот Balkan Security Network, војници од Унгарија, САД, Италија, Словачка и Хрватска учествуваат во маневрите наречениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австрија од полноќ воведува контрола на граничните премини кон Словачка, објави австрискиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер во изјава за радио „Ое1“. Loading… Одлуката за воведување контрола е донесена откако Чешка поради зголемениот број на мигранти од денеска воведе контрола на граничните премини кон Словачка, беше објаснето во Виена.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словенечкиот парламент денеска го ратификуваше влезот на Финска и Шведска во НАТО. Loading… Оваа година Финска и Шведска побараа да се приклучат на НАТО како одговор на руската операција во Украина, според извештајот на Ројтерс. Откако Словачка го ратификуваше приемот на овие две земји во НАТО, само Унгарија и ТурцијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Словачкиот министер за економија Ричард Сулик денеска изјави дека поднел оставка, но дека е подготвен за натамошни коалициски разговори за да помогне во смирувањето на конфликтот во Владата. Loading… Либералната партија СаС на Сулик, млад партнер во владејачката коалиција, побара и министерот за финансии Игор Матовиќ да поднесе оставка заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку четири лица загинаа во пожар што во текот на ноќта избувна во станбена зграда во Словачка, соопштија денеска официјални лица. Loading… Околу 150 луѓе се евакуирани од зградата, соопштија пожарникарите. Пет лица се повредени, од кои тројца се пренесени во болница, пренесува АП. Полицијата соопшти дека пожарот избувнал воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наставници од девет европски земји деновиве се во Куманово, а во рамките на проектот „Our story, true story“.   Loading…   Гостите од Полска, Турција, Чешка, Словачка, Литванија, Португалија, Германија и Романија во рамките на својот престој во Куманово ќе ја имплементираат втората фаза од проектот, која вклучува подготовка наПрочитај повеќе