Скот Морисон

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвини поранешниот австралиски премиер Скот Морисон дека предизвикува нуклеарен конфликт со Кина, пишува Телеграф. Loading… Поради ова, Франција ги заостри дипломатските односи со Австралија. Пред самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) во Тајланд, Макрон рече дека ѝ помогнал на Австралија да постигне „слобода и суверенитет“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Австралиската влада ќе покрене истрага со цел да го спречи премиерот никогаш повторно тајно да стекне нови министерски овластувања, изјави денеска премиерот Ентони Албанезе. Loading… Претходникот на Албанезе, Скот Морисон, тајно се назначил на пет министерски места помеѓу март 2020 година и мај 2021 година, обично без знаење на првичниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наводите дека поранешниот австралиски премиер се назначил на неколку министерски позиции како резултат на пандемијата на Ковид-19, предизвикаа политички скандал, а неговиот наследник вети брза истрага за случајот. Loading… Премиерот Ентони Албанес го обвини поранешниот премиер Скот Морисон за лоши политички потези откако се дозна дека поранешниот премиер се назначилПрочитај повеќе