Макрон лут на Австралија: „Влегувате во нуклеарен конфликт со Кина“

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон го обвини поранешниот австралиски премиер Скот Морисон дека предизвикува нуклеарен конфликт со Кина, пишува Телеграф.

Loading...

Поради ова, Франција ги заостри дипломатските односи со Австралија.

Пред самитот на Азиско-пацифичката економска соработка (APEC) во Тајланд, Макрон рече дека ѝ помогнал на Австралија да постигне „слобода и суверенитет“ преку договорот за подморницата, објави ABC News.

Коментарите на Макрон дојдоа само еден ден откако тој се сретна со австралискиот премиер Ентони Албанес на маргините на самитот на Г20 на Бали.

„Австралијците влегоа во нуклеарен конфликт со Кина“

Обвинувањето на францускиот претседател доаѓа една година откако Австралија се повлече од договорот со Франција за изградба на конвенционални подморници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

Австралија објави дека наместо тоа, САД и Велика Британија ќе ѝ обезбедат бродови на нуклеарен погон.

Макрон сепак веруваше дека новата влада на Австралија сепак ќе биде на страната на Франција.

„Значи, тоа беше индустриска соработка и давање суверенитет на Австралија бидејќи тие самите ќе ги одржуваат подморниците, а тоа нема да доведе до конфликт со Кина бидејќи тие не се подморници на нуклеарен погон. Сепак, изборот на поранешниот австралиски премиер беше против нашиот план и со него влезе во конфликт со Пекинг. Одлучи да се опреми со подморска флота што Австралијците не можеа да ја произведат и одржуваат.

Loading...

Ние сме во џунглата и имаме два големи слона, кои стануваат се понервозни. Ако се навистина нервозни и започнат војна, тоа ќе биде голем проблем за остатокот од џунглата. Потребна ви е соработка со многу други животни – тигри, мајмуни и така натаму. Нашата индо-пацифичка стратегија е како да обезбедиме динамична рамнотежа во оваа средина“, рече Макрон.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата ги запира луѓето во Шангај и им ги брише фотографиите од протестите (ВИДЕО)

Макрон рече дека потегот на Морисон е „бодеж во грб“, а тој го повтори тоа.

Иако коментарите на Макрон беа насочени кон Морисон, последните критики на францускиот претседател се однесуваат и на актуелниот австралиски премиер Албанес и неговата влада.

Влошување на односите меѓу Франција и Австралија

Дипломатските односи меѓу Франција и Австралија се влошија минатиот септември кога Австралија го потпиша договорот AUKUS со САД и Велика Британија за набавка на подморници на нуклеарен погон.

Австралија, исто така, ја откажа својата идна програма за подморници (FSP) со француската поморска група за да купи 12 подморници во вредност од 56 милијарди евра.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата претепа новинар на БиБиСи во Кина (ВИДЕО)

Одлуката ги налути Макрон и неговата влада, кои го изразија своето незадоволство од договорот.

Договорот меѓу трите земји е направен за да се обезбеди безбедноста на Австралија во регионот.

Постои загриженост за областа поради континуираното економско и воено проширување на Кина.

Loading...

На 11 јуни, Албанец објави дека неговата земја ќе и плати на француската поморска групација 555 милиони евра како компензација за откажување на договорот.