Скопје

Сподели со своите пријатели

Реченицата на министерот за надворешни работи Сергеј Лавров „Остави ме на мира“ на состанокот на Советот на министри за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје беше упатена до фотографот на организацијата, соопшти официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се чини дека ѝ се закани на Молдавија среде војната во Украина, за која Кремљ сè уште тврди дека е испровоцирана од Западот. Loading… Лавров вчера изјави дека Молдавија, источноевропска земја и поранешна советска република, се става во опасност во својата желба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Организацијата за европска безбедност и соработка денеска е во лоша состојба, изгледите се нејасни, изјави шефот на руската дипломатија на пленарната седница на ОБСЕ во Скопје. Loading… Тој потсети дека организацијата била уништена во 1999 година. „Земјите од НАТО и ЕУ ја уништија воено-политичката димензија на ОБСЕ. Во 1999 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во главниот град на Македонија со цел да присуствува на министерскиот состанок на ОБСЕ, јавуваат руските медиуми. Loading… Авионот со кој Лавров пристигна во Скопје прелета околу 4.000 километри, што значи Турција и Грција, иако првично беше планирано да лета за СкопјеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) ќе биде значаен, но тежок. Loading… „Исто така, намерата на западните земји беше да го поканат рускиот министер (Сергеј Лавров) да се обиде да постигне компромисПрочитај повеќе

people walking on park near white concrete building during daytime

Сподели со своите пријатели

Врз основа на заклучоците донесени на 199 седница на Владата на Република Северна Македонија, одржана на 14.11.2023 година , Министерството за труд и социјална политика известува дека : Loading… Сите вработени во државната и јавната администрација на територијата на градот Скопје на 29-ти ноември 2023 година (среда) ќе работат соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До 33 училишта во Скопје утринава по електронски пат била упатена закана за поставена експлозивна направа. Loading… – Денеска (07.02.2023) околу 12.30 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на 33 основни училишта во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна нaправа, информираат од Министерството завнатрешни работи.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека почнувајќи од денеска (02.02.2023, четврток) од 18.00 часот, поради најавениот настан за организирано чествување на раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев на 04.02.2023 (сабота) во црквата „Св. Спас“ во Скопје. Loading… – Секторот за внатрешни работи Скопје ќе преземе засилени активности иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави дека седум училишта на територија на Скопје добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа, и утврдено е дека станува збор за лажни пријави. Loading… Веднаш по добиените пријави,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска пријави за бомби биле испратени до седум скопски училишта. Loading… – Денеска во СВР Скопје околу 9.30 часот е пријавено дека на електронска адреса  на седум училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа, информираат од МВР. Како што додаваат одПрочитај повеќе