Руанда

Сподели со своите пријатели

Руанда денеска оди на избори за да избере нов претседател, но речиси сигурно ќе биде Пол Кагаме кој владее со оваа централноафриканска земја речиси четвртина век. Loading… Гласачките места за претседателските и парламентарните избори се отворени во 7 часот по локално време, за околу 9 милиони регистрирани гласачи. Првите резултатиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека Франција и нејзините сојузници можеле да го спречат геноцидот во Руанда во 1994 година, во кој беа убиени повеќе од 800.000 луѓе, но како што истакна, недостасува политичка волја за тоа. Loading… Во соопштението од Кабинетот на француските лидери, беше најавено дека Макрон ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на британскиот премиер Риши Сунак го освои неопходното мнозинство за нацрт-законот за Руанда со кој барателите на азил ќе бидат депортирани таму. Loading… Пратениците гласаа за планот на Сунак – 320 пратеници беа за, а 276 беа против – давајќи му, според Ројтерс, победа над некои „противници“ на неговатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обилни врнежи предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во западна Руанда, при што загинаа најмалку 55 луѓе. Loading… Спасувачите се обидуваат да им помогнат на повредените и заробените во нивните домови. „Цела ноќ врнеше силен дожд. Загубивме многу животи, многу семејства. Загинаа околу 55 луѓе, а да не зборуваме заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Хаг започна судењето на бизнисменот Фелисиен Кабуга, еден од главните обвинети за финансирање на геноцид и злосторства против човештвото во Руанда. Loading… Кабуга, наводниот финансиер на геноцидот во Руанда во 1994 година, имаше „значајна“ улога во етничкиот масакр на малцинството Тутси, соопшти обвинителството на отворањето на судењето. Обвинителот РашидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар ќе разговара со претседателот на Руанда Пол Кагаме во кратка посета на Руанда, на третата и последна станица од неговата турнеја низ Африка, по посетите на Јужна Африка и Демократска Република Конго (ДРК). Loading… Посетата на Ентони Блинкен на Кигали доаѓа еден ден откако тој беше воПрочитај повеќе