Придњестровје

Сподели со своите пријатели

Лидерот на непризнатата Придњестровска Молдавска Република, Вадим Красноселски, е загрижен поради ескалацијата на тензиите околу непризнатата република, што, според него, може да предизвика голем вооружен конфликт во регионот. Loading… Ова го изјавил на средба со пратеници на Григориополската област, како што јави телевизијата „Пјерви Приднестровски“. Тој е убеден дека конфликтотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Иако сиромашна земја, поради својата позиција се најде во играта на моќ на Истокот и Западот. Во текот на целиот февруари Русија и Украина објавуваат информации кои можат да доведат до дестабилизација на таа Молдавија и регонот. Loading… Во моментов нема директни закани за воената безбедност на земјата. „Министерството заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот воен инспекторат на Министерството за одбрана на Молдавија објави дека вооружените сили на Придњестровје поставиле експлозиви во сите складишта за оружје во отцепениот регион, вклучително и складиштето за муниција Кобасна, така што доколку започне каква било воена операција, тоа би предизвикало катастрофална штета на делови на Молдавија, Придњестровје иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Молдавија денеска ги отфрли обвинувањата на руското Министерство за одбрана дека Украина планира да изврши инвазија во отцепениот молдавски регион Придњестровје по извршувањето на т.н. операции за лажно знаме и повикаа на смиреност. Loading… Руската новинска агенција РИА објави дека Украина, која граничи со Молдавија, планира да организира лажен нападПрочитај повеќе