Петр Фиала

Сподели со своите пријатели

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник ќе престојува во Прага за да се сретне со чешкиот претседател Петр Павел и премиерот Петр Фиала за зајакнување на „политичкиот и стратешкиот дијалог“ за поддршка на Украина, пренесува Euractiv. Loading… Патувањето на Макрон доаѓа по самитот на високо ниво за поддршка на УкраинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерите Матеуш Моравиецки од Полска и Петр Фиала од Чешка на консултациите на нивните влади побараа Европската унија и НАТО да обезбедат поголема финансиска помош за нивните земји поради миграцијата и воените бегалци од Украина што ги примија и поради одбранбените потреби на „Источното крило“ на НАТО, пренесува агенцијата Бета.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјите Полска, Чешка и Словачка ветија постојана меѓународна поддршка за Украина, предупредувајќи дека Русија би можела да нападне други земји доколку Киев ја загуби војната. Loading… Полскиот премиер Матеуш Моравјецки и колегите од Чешка и Словачка Петр Фиала и Едуард Хегер ветија поддршка на Украина во заедничката изјава објавена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Премиерот на Чешка, Петр Фиала, пред денешната средба со американскиот претседател Џозеф Бајден и лидерите на источното крило на НАТО изјави дека неговата земја ќе продолжи да дава помош за Украина. Loading… „Ќе продолжиме да и помагаме на Украина се додека ѝ е потребно“, рече Фиала, пренесе Ројтерс. Американскиот претседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешкиот премиер Петр Фиала денеска пристигна во посета на Украина. Loading… „Ние сме во Киев, кој исто така беше под руски ракетен оган утринава. Имаме серија преговори со украинските пријатели. Верувам дека тие ќе дадат конкретни резултати“, напиша Фиала на Твитер. Тој оцени дека Украинците не се борат само заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чешката влада ќе обезбеди помош за домаќинствата за да не трошат повеќе од 30 отсто од својот приход за домување во услови на огромни поскапувања на гасот и струјата, изјави премиерот Петр Фиала. Loading… – Надоместокот за трошоците за домување ќе се додаде на најавените 66 милијарди круни (2,73 милијардиПрочитај повеќе