Пени Мордоунт

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер Риши Сунак го објави составот на неговиот кабинет. Тој го назначи Доминик Рааб за вицепремиер и министер за правда, додека министрите за финансии и надворешни работи Џереми Хант и Џејмс Клеверли ќе останат на своите позиции. Loading… Џереми Хант, кој денеска беше повторно назначен за канцелар на ВеликаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До неодамна лидерот Борис Џонсон и поранешниот министер за финансии Риши Сунак ја водат листата на потенцијални кандидати за нов британски премиер, еден ден по оставката на Лиз Трас. Loading… Трас поднесе оставка во четвртокот по шест недели на функцијата, а оние кои сакаат да ја заменат мора да најдатПрочитај повеќе