Пацифик

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди подрачјето на островите Кермадек во јужниот дел на Пацификот, соопшти американската геолошка служба USGS. Loading… Најавено е дека засега нема опасност од цунами. Ненаселените острови Кермадек припаѓаат на Нов Зеланд. Се проценува дека земјотресот бил на длабочина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди регионот на островите Кермадек во јужниот дел на Пацификот, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC). Loading… Земјотресот бил на длабочина од 183 километри, а американскиот систем за предупредување од цунами соопшти дека по земјотресот нема предупредување дека дополнително можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Подводниот вулкан Ист Епи, кај островот Вануату во Пацификот, еруптираше исфрлајќи пепел во височина до 100 метри. Loading… Воспоставен е безбедносен периметар од 10 километри околу подводниот вулкан, кој се наоѓа на околу 68 километри северно од Порт-Вил, главниот град на оваа пацифичка нација. Над локацијата најпрво беше забележана пареа,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот марински корпус официјално ја отвори својата нова база на американскиот пацифички остров Гуам, прва по 70 години. Loading… Базата наречена Блаз зафаќа површина од околу 4.000 хектари и ќе може да прими околу 5.000 маринци, јавува Си-Ен-Ен. Изградбата на базата беше делумно финансирана од јапонската влада како дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес го погоди Тихиот океан утрово во 17 часот и 45 минути. Регистрираната јачина на земјотресот била 6,6 степени според Рихтеровата скала. Loading… Епицентарот на земјотресот бил на 401 километар од Нумеа. Американскиот систем за предупредување од цунами објави дека нема опасност од цунами, пренесува Ројтерс.   US (PTWC):Прочитај повеќе