Омар Тчиани

Сподели со своите пријатели

По соборувањето на претседателот на Нигер Мохамед Базум во средата, генералот Омар Тчиани, командант на претседателската гарда, беше именуван во многу локални извештаи како човекот кој стои зад пучот. Loading… Рано во средата, членовите на специјалната единица предводена од Тчиани го зазедоа Базум во претседателската палата, што ги поттикна регионалнитеПрочитај повеќе