Оман

Сподели со своите пријатели

Во престрелка во џамија во Оман четири лица загинаа, а неколку се повредени, соопшти полицијата. Loading… Престрелката се случила во населбата Вади Кабир во Мускат, главниот град на Оман, пренесува АП. Во полициското соопштение не се наведува мотивот за нападот, ниту осомничениот. Ваквите случаи на насилство се ретки во Оман,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дрон со бомби погоди танкер за нафта поврзан со израелскиот милијардер Идан Офер во близина на брегот на Оман, изјави претставник на одбраната на Блискиот Исток. Loading… Нападот се случил доцна синоќа, а воените структури на Велика Британија, кои го следат поморскиот сообраќај во тој регион, објавиле дека се „свесниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Куријати, Оман неодамна е забележана највисоката ноќна температура во историјата на човештвото: 42,6 степени целзиусови во плус, пренесува CNN. Тој податок потекнува од 26. јуни, а притоа станува збор за најниска температура во период од 24 часа измерена во Куријати, град со околу 50.000 жители. Рекордот го забележал метеорологотПрочитај повеќе