нуклеарно гориво

Сподели со своите пријатели

Нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, која беше заземена од Русија минатата година, ќе престане да користи нуклеарно гориво произведено во САД што е можно поскоро, новинската агенција Интерфакс цитираше изјава на руски функционер во четвртокот. Loading… Најголемата европска нуклеарна централа, главно изградена во советската ера, првично користеше руско нуклеарноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американските компании кои градат нова генерација мали нуклеарни централи за да помогнат во намалувањето на емисиите на јаглерод имаат голем проблем, бидејќи само една компанија го продава горивото што им е потребно – а тоа е руското, пишува Ројтерс. Loading… Затоа, американската влада итно размислува да искористи дел од залихитеПрочитај повеќе