Њу Делхи

Сподели со своите пријатели

Во понеделникот, индиската влада им понуди на демонстрантите поддршка за цените за мешунките, пченката и памукот, но тие бараат законски поддржани повисоки цени за речиси дваесетина видови култури. Loading… Солзавец и барикади беа употребени за да се одвратат земјоделците да маршираат кон главниот град. Тие формираат влијателен гласачки блок, неколкуПрочитај повеќе

yellow bus on road during daytime

Сподели со своите пријатели

Властите во Њу Делхи ќе ја ограничат употребата на возила на седум дена меѓу 13 и 20 ноември за да го спречат загадувањето на воздухот, рече министерот за животна средина на Делхи, Гопал Раи. Loading… Одлуката е донесена откако квалитетот на воздухот останува во категоријата „многу слаб“. Новите правила ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Основните училишта во Њу Делхи ќе бидат затворени од сабота, а се размислува и за ограничување на патниот сообраќај, бидејќи нивото на загаденост на воздухот во главниот град на Индија е сѐ уште високо, соопштија денеска властите. Loading… Концентрацијата на честичките ПМ 2,5 што се таложат во белите дробови воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет милиони граѓани на Делхи всушност дишат во смог бидејќи индексот за квалитет на воздухот (AQI) ги пробиваше „тешките“ и „опасните“ категории на речиси сите мониторинг станици во индискиот главен град, што предизвика затворање на училиштата. Loading… AQI премина 450 на многу места во четвртокот наутро, според податоците од централнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Квалитетот на воздухот во Њу Делхи, град со околу 20 милиони жители, ја премина категоријата „екстремно опасен“, со индекс од 768 регистриран во областа Јахангирпури во текот на денот. Loading… Тој индекс е 15 пати повисок од нивото кое се смета за „добро“, пренесе Ројтерс. На веб-страницата „Air quality index“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според податоците што се ажурираат во реално време, главните градови на Србија и Индија се менуваат на врвот на листата на најзагадени престолнини во светот, на веб-страницата IQAir Earth. Loading… Нешто пред осум часот Белград беше прв во светот по загаденост на воздухот, со индекс на загаденост 169, објавено еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Индиските воздухопловни сили (ИАФ) денеска соопштија дека борбени авиони пресретнале странски авион од Иран кој се движел кон воздушниот простор на Њу Делхи. Loading… Според извештаите, воздухопловните сили прво добиле информација за можноста од бомба во авионот, што предизвикало тревога. Меѓутоа, набрзо добиле информација од иранската престолнина Техеран да гоПрочитај повеќе