Нафтовод „Дружба“

Сподели со своите пријатели

Нафтоводот Дружба, кој беше затворен по падот на залутаните ракети во Полска, најверојатно наскоро ќе биде рестартиран бидејќи самиот нафтовод не е оштетен, објави денеска унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во видео објавено на неговата Фејсбук страница. Loading… Сијрото, по разговорот со полскиот министер за надворешни работи, истоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Снабдувањето на нафта за Унгарија и Словачка преку гасоводот Дружба во моментов е прекината по рускиот ракетен напад врз дел од инфраструктурата на самиот гасовод. Loading… Прекинот на снабдувањето се случи во исто време како и експлозијата во источна Полска во градот Пржеводов. Досега, прекинот во суспензијата официјално го потврдијаПрочитај повеќе