Модерна

Сподели со своите пријатели

Фармацевтската компанија Модерна ги тужеше Фајзер и нејзиниот германски партнер Бионтек за прекршување на патент во развојот на првата американска вакцина против Ковид-19, тврдејќи дека тие ја копирале технологијата развиена Модерна години пред пандемијата. Loading… Тужбата, со која се бара неодредена парична отштета, е поднесена во Окружниот суд на САДПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лабораторија Модерна денеска објави дека ќе отвори фабрика за РНК вакцини во Мелбурн и тоа ќе биде нејзината прва фабрика на јужната хемисфера. Loading… Фабриката ќе произведува околу 100.000 дози вакцини против корона вирусот, сезонскиот грип и други болести. Вакцината за коронавирус Spikevax на Moderna беше меѓу првите вакцини штоПрочитај повеќе