Министерство за одбрана

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска на заедничка прес-конференција со министерката за одбрана Славјанка Петровска, го презентираа предлог Буџетот за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предложениот буџет за одбрана се зајакнува и модернизира Армијата и се вложува во безбедноста и сигурноста на граѓаните. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на Командата за операции (КО) денеска во кумановската касарна „Боро Менков“ со воена свеченост го одбележаа Денот на единицата. Loading…     На свеченоста началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски го честиташе денот на командата, укажувајќи дека очекуваат да продолжат како и досега професионално да ги извршуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на новиот буџет од 700 милијарди долари, американската војска ќе може да плати илјадници дополнителни војници, повеќе обуки и бродови и многу други работи. Буџетот на Пентагон од 700 милијарди долари е најголем во историјата Loading… Буџетот на американското Министерство за одбрана за 2019. година ќе изнесува 716 милијардиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот буџет на Пентагон е најголем досега и изнесува 700 милијарди долари што значи дека Соединетите Американски Држави многу повеќе ќе трошат на одбрана во споредба со главните конкуренти, Русија и Кина. Буџетот на САД, кој американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша во петок, предвидува големо зголемување за војската. ПентагонПрочитај повеќе