Михаил Ходорковски

Сподели со своите пријатели

Рускиот бизнисмен Михаил Ходорковски објави на X (поранешен Твитер) дека неговата истражувачка платформа Центарот за досие открила дека јахтата на рускиот претседател Владимир Путин Викторија се ремонтира во пристаниште во Истанбул. Loading… Викторија го напушти црноморскиот град Сочи пред еден месец и се закотви во Тузла во Мраморното Море, недалекуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на групата Вагнер, платеничка група која директно одговара на Владимир Путин, имаат исто влијание во Кремљ како и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров и министерот за одбрана Сергеј Шојгу, изјавија рускиот дисидент и поранешен политички затвореник Михаил Ходорковски пред парламентот на Велика Бритнаија. Loading… Ходоровски му рече наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога во петокот ја објави анексијата на украинските региони Луганск, Доњецк и делови од регионите Запорожје и Херсон, рускиот претседател Владимир Путин покажа карактеристичен презир кон вистината. Loading… Објавата уследи по лажни референдуми кои ја рефлектираат визијата на Путин за демократија – гласање под закана со оружје и однапред определенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Михаил Ходорковски, руски бизнисмен во егзил, ги повика Русите кои сè уште живеат во земјата да започнат бран на „саботажа“ против руските државни структури, со цел да се запре војната на рускиот претседател Владимир Путин во Украина и да се дестабилизира неговата влада. Loading… Ходорковски, кој помина една деценија воПрочитај повеќе