Поранешен руски олигарх ги повикa Русите да го соборат Путин и има план како

Сподели со своите пријатели

Михаил Ходорковски, руски бизнисмен во егзил, ги повика Русите кои сè уште живеат во земјата да започнат бран на „саботажа“ против руските државни структури, со цел да се запре војната на рускиот претседател Владимир Путин во Украина и да се дестабилизира неговата влада.

Loading...

Ходорковски, кој помина една деценија во затвор меѓу 2003 и 2013 година и сега живее во Лондон, рече дека инвазијата на Путин ја променила агендата на руската политичка опозиција и тврди дека „вооружениот отпор“ може да игра улога во одреден момент во иднината.

„Мораме да им објасниме на луѓето што можат да направат, да ги убедиме дека ни требаат да го направат тоа, а исто така да им помогнеме на луѓето ако тоа ги стави во опасна ситуација“, изјави Ходорковски за „Гардијан“.

Тој рече дека потенцијалните активности треба да зависат од толеранцијата на ризикот на секоја личност и може да се движат од сликање антивоени графити на улиците до саботажа на железнички пратки поврзани со војна или палење воени канцеларии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се чека потврда за средбата меѓу Си Џинпинг и Зеленски

„Но, ние сме многу јасно против терористичките методи кои им штетат на невооружените луѓе“, рече тој, критикувајќи го убиството на Дарија Дугина, ќерката на рускиот филозоф Александар Дугин.

Во своето прво интервју, Ходорковски зборуваше за својата нова книга, која излегува оваа недела.

Делумно се состои од мемоари, а делумно од анализа на годините на власт на Путин.

Како што истакнува, книгата е всушност шаблон за западните земји како да се справат со Москва.

Loading...

Ходорковски има една од највпечатливите лични приказни за постсоветска Русија, која се издигна од економските почетоци за време на реформите на Михаил Горбачов во 1980-тите и стана најбогатиот руски бизнисмен преку нафтената компанија Јукос.

Во книгата, Ходорковски ги опишува своите рани средби со Путин, кои ги оставил убеден дека новиот руски претседател е негов идеолошки сојузник.

Гледајќи наназад, тој признава дека погрешно го прочитал Путин.

„Не бев доволно остар за да го видам тоа. Тој ја има таа професионална вештина на КГБ да се прилагодува на соговорникот, но има и личен талент за тоа. Секако дека никогаш немал либерални ставови“, рече Ходорковски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Москва: Демарш до канадскиот в.д. за изјавите за промена на режимот во Русија

Во 2003 година, Ходорковски беше уапсен под обвиненија кои се сметаат за политички, откако јавно ја критикуваше владината корупција за време на состанокот со Путин.

Ходорковски истакнува дека одлуката на Путин да започне инвазија на Украина го шокирала и ги променила неговите ставови за тоа како најдобро да се спротивстави на режимот.

Бабата и дедото на Ходорковски биле Украинци или добар дел од животот поминале во Украина.

Како мало дете, тој често престојувал во близина на Харков. Сепак, тој секогаш се идентификуваше како Русин.

Loading...

„Отсекогаш било нормално, нема ништо за срам да се биде Русин. Сега секогаш кога ќе кажете дека сте Русин, има внатрешна непријатност“, рече тој.

Тој посочи дека е важно Западот да се фокусира на многуте Руси кои го поддржаа Путин и војната.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шефот на Вагнер ја предупреди Москва: „Украина планира напад од големи размери“

Тој силно се спротивставува на политиката на целосна забрана на туристичките визи за Русите што ја посакуваат некои земји.

Откако живее во Лондон, Ходорковски остана активен коментатор на домашните руски работи и финансираше различни движења на граѓанското општество преку неговата фондација „Отворена Русија“, пишува „Гардијан“.

Ходорковски истакна дека порано или подоцна режимот на Путин ќе падне.

Еден клучен елемент во ова ќе биде победата на Украина во војната, се надева тој. Русија тогаш треба да се „трансформира во лабава парламентарна федерација.

Имаше пат до овој исход кој не вклучуваше крвопролевање, тврди тој, но тоа беше малку веројатно.

„Ова е кошмар, но овој кошмар не значи дека Русија и Европа се разделија засекогаш. Исклучително е важно да го одржиме здравиот разум, прагматизмот и визијата за иднината на демократска и европска Русија во оваа флуидна емотивна заднина. тој рече.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.