Мартин Грифитс

Сподели со своите пријатели

Мартин Грифитс, заменик-генерален секретар за хуманитарни прашања и координатор за вонредни ситуации на ОН, рече дека ситуацијата во северниот дел на Појасот Газа е „ужасна“, истакнувајќи дека телата на загинатите се оставени на улиците, а луѓето се на работ на глад. Loading… „Колегите кои успеаја да стигнат на север воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачите на неколку големи тела на Обединетите нации во понеделникот заеднички повикаа на хуманитарен прекин на огнот во Газа, додека Израел ги засилува нападите во речиси едномесечниот конфликт. Loading… Меѓу 18-те потписници се Волкер Турк, високиот комесар на ОН за човекови права, шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом ГебрејесусПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации (ОН) предупредија на „тешки и далекусежни последици за илјадници луѓе“ по делумното уривање на браната Каховка во експлозија во јужна Украина. Loading… Како што јави Би-Би-Си, претставникот на ОН за хуманитарни прашања Мартин Грифитс изјави дека размерите на катастрофата кај браната ќе станат јасни дури во наредните денови.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-секретарот за хуманитарни прашања и координаторот за итна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс најави дека ОН ќе доделат 25 милиони долари помош за Сирија погодена од земјотресот. Loading… Дополнителни средства од Централниот фонд за итни случаи на Обединетите нации (ЦЕРФ) ќе помогнат да се задоволат итните потреби наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Координаторот на ОН за вонредни состојби Мартин Грифитс изјави дека речиси 8 милиони луѓе ја напуштиле Украина од почетокот на конфликтот пред речиси една година. Loading… Речиси 8 милиони луѓе ја напуштија Украина во соседните земји, а 5,3 милиони се внатрешно раселени, изјави Грифитс пред Советот за безбедност на ОНПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации (ОН) Мартин Грифитс предвиде дека итно ќе бидат потребни најмалку една милијарда долари за да се спречи гладот ​​во Сомалија во наредните месеци и почетокот на следната година кога се очекуваат уште две сушни сезони кои ќе ја влошат состојбата по историската сушаПрочитај повеќе