Марк Руте

Сподели со своите пријатели

Околу 20 европски лидери ќе се соберат денеска во Париз за да испратат порака до рускиот претседател Владимир Путин за европската одлучност во однос на Украина и да се спротивстават на наративот на Кремљ дека Русија ќе победи во војната, која влегува во третата година, објави Елисејската палата. Loading… ФранцускиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија денеска му даде поддршка на холандскиот премиер Марк Руте да го наследи Јенс Столтенберг на чело на НАТО, што е важна поддршка за Руте, кој важи за фаворит за оваа функција. Loading… „Руте е високо почитуван во Алијансата, има сериозни одбранбени и безбедносни ингеренции и ќе се погрижиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте обезбеди поддршка од две третини од земјите на НАТО за да ја предводи воената алијанса подоцна оваа година, изјавија во средата за Политико двајца високи функционери. Loading… „По многу интензивни дискусии меѓу сојузниците, сега стигнавме до точка каде што повеќе од 20 членки на НАТО сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте е јасен фаворит да стане шеф на НАТО, иако шокантната изборна победа на екстремната десница во Холандија може да го загрози неговото наследство, пишува Франс 24. Loading… Голем број дипломати го ставаат Руте многу пред другите кандидати – вклучувајќи го и естонскиот премиер МинистеркатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандските гласачи денеска излегуваат на неизвесни парламентарни избори на кои анкетите покажуваат дека најмалку три партии, вклучително и екстремната десница, можат да се надеваат на победа, но не се појави јасно водство. Loading… Само едно е сигурно: Холандија ќе го добие својот прв нов премиер по повеќе од една деценијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте, кој во петокот поднесе оставка, денеска изјави дека нема да се кандидира за петти мандат и дека ќе ја напушти политиката по изборите во ноември. Loading… Ројтерс потсетува дека Руте поднесе оставка во петокот за време на четвртиот премиерски мандат, откако не воведе мерка за построгаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандскиот премиер Марк Руте најави оставка на својата влада во петокот, откако четирипартиската коалиција се распадна поради несогласувањата околу имиграциската политика. Loading… На прес-конференција по состанокот на коалициските партии за заострување на имиграциската политика, Руте рече дека разликите се непомирливи. Тој рече дека оставката на Владата веднаш ќе ја доставиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија предложи зајакнување на партнерството со Тунис, вклучувајќи долгорочна финансиска помош до 900 милиони евра и дополнителна итна помош од 150 милиони евра, пренесува Бета. Loading… Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен изјави дека за време на нејзината посета на Тунис, на претседателот Каис Саид му предложилаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија и Холандија најавија дека планираат да формираат меѓународна коалиција за купување борбени авиони Ф-16 за Украина. Loading… Договорот е постигнат по средбата меѓу британскиот и холандскиот премиер Риши Сунак и Марк Руте, се наведува на веб-страницата на британската влада. Двајцата премиери се согласија дека Украина заслужува место воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД ја отфрлија можноста за испраќање борбени авиони Ф-16 во Украина, изјави американскиот претседател Џо Бајден. Loading… „Не“, рече Бајден на прашањето на новинарите дали ќе испрати Ф16 во Украина. Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара борбени авиони да помогнат во одбраната на земјата, но Бајден постојано велеше дека авионите неПрочитај повеќе