Марин Ле Пен

Сподели со своите пријатели

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека не може да се исклучи можноста за испраќање сили во Украина за Русија да не победи во војната, предизвика бура од реакции кај опозициските политичари во Франција. Loading… Француската десница и лидерка на партијата Национален митинг Марин Ле Пен коментираше дека Макрон можебиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската десничарка Марин Ле Пен изјави дека холандските граѓани имаат право на самоопределување, што вклучува потенцијално излегување од Европската унија, споредувајќи ја ситуацијата со Брегзит, пренесува Euroactiv, повикувајќи се на радио FranceInter. Loading… Изборната платформа на новиот премиер на Холандија, екстремната десница, Герт Вилдерс, вклучуваше референдум за „Негит“, односно потенцијалноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските екстремни десничари му честитаа на својот холандски колега Герт Вилдерс за победата на вчерашните парламентарни избори во Холандија, јавуваат светските агенции. Loading… На Вилдерс, меѓу другите, му честитаа француската Марин Ле Пен, унгарскиот премиер Виктор Орбан, шпанската партија Вокс и германската Алтернатива за Германија (АфД). Надминувајќи ги сите предвидувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на француското народно движење Марин Ле Пен предупреди дека ако победи Русија, тоа ќе биде катастрофа, но ако победи Украина, ќе започне Трета светска војна. Loading… Во интервју за група медиуми, вклучително и шпански Ел Паис, Ле Пен рече дека кога нација како Русија напаѓа друга нација и гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Француската влада денеска ја претстави пензиската реформа со главна мерка поместување на старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Loading… Најавената реформа ги навестува и протестите во Франција, бидејќи во таа земја се организираат демонстрации речиси секогаш кога се најавува промена на старосната граница за пензионирање. „Предлагаме тиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Франција утре ќе се одржи вториот круг од претседателските избори на кои ќе се натпреваруваат актуелниот претседател и лидер на Републиката во движењето Емануел Макрон и кандидатот на десницата Марин Ле Пен. Loading… Последните истражувања на јавното мислење предвидуваат дека Макрон ќе победи со 57 отсто од гласовите воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални ги повика гласачите во Франција да гласаат за Емануел Макрон во вториот круг од претседателските избори, обвинувајќи ја неговата противкандидатка Марин Ле Пен дека има блиски врски со режимот во Русија. Loading… Прашањето за поврзаноста на Ле Пен беше покренато и во кампањата пред петПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за борба против измами на Европската унија (ОЛАФ) ја обвини Марин Ле Пен и неколку членови на нејзината партија, вклучително и нејзиниот татко, за проневера на околу 620.000 евра додека служела во Европскиот парламент. Loading… Францускиот истражувачки сајт Медиапарт објави дел од нов извештај на 116 страници во којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на француската десница и кандидат за претседател на Франција, Марин Ле Пен, смета дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бара од Западот повеќе отколку што може да обезбеди. Loading… „Зеленски сака поголема поддршка. Понекогаш бара повеќе отколку што е можно“, изјави Ле Пен за ТВ каналот Франс 2, пренесува ТАСПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Французите се поканети на гласање за првиот круг од претседателските избори кои ќе се одржат в недела, во големата сенка на војната во Украина, а според анкетите се очекува победа на дуелот како и на претходните избори во 2017 година, актуелниот претседател, центристот Емануел Макрон и кандидатката на крајната десницаПрочитај повеќе