Маргарита Симонјан

Сподели со своите пријатели

Маргарита Симонјан, главниот уредник на РТ, објави видео од сослушувањето на човек за кој тврди дека е водач на терористичка група која уби повеќе од 140 луѓе во Москва. Loading… Мажот на видеото зборува таџикистански, а неговите зборови ги преведува жена. Тој наведува дека живееле во хостел лоциран во ДмитровкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот уредник на Спутник и РТ Маргарита Симонјан објави дека има аудио снимка на која високи офицери на германскиот Бундесвер разговараат за удари на мостот на Крим. Loading… „Нешто многу интересно ми дадоа моите пријатели од армијата на денот кога германскиот канцелар Олаф Шолц рече дека НАТО не учествува иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Името на Алексеј Навални беше табу тема во руските државни медиуми со години пред да почине. Но, не е повеќе. Loading… Следејќи го примерот на рускиот претседател Владимир Путин, ТВ презентерите на режимските телевизиски станици го нарекуваа опозицискиот лидер како „тој човек“, „оној граѓанин“ или „пациентот од Берлин“, потсмевно упатувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија не ја уништува Украина, ниту некогаш имала намера да го стори тоа, изјави главниот уредник на РТ и Спутник, Маргарита Симонјан за телевизијата „Русија 24“. Loading… Според неа, многу Украинци, меѓу кои Одеса и Харков, се за Русија. „Нема повеќе украински патриоти во Украина… Единствената надеж е во ПатриотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маргарита Симонјан, главен уредник на руската државна телевизија „Раша тудеј“, тврди дека знаела дека бунтот на Евгениј Пригожин ќе се случи. Loading… На 24 јуни, откако жестоко го критикуваше однесувањето на Русија во војната во Украина во последните месеци, шефот на Вагнер повика на вооружен бунт за соборување на министеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Главниот уредник на руската државна телевизија Russia Today и една од најпознатите пропагандистки на Путин, Маргарита Симонјан, неодамна во емисијата на друг пропагандист Владимир Соловјов изјави дека војната во Украина е борба меѓу Русија и целиот Запад, во која Русија на крајот ќе победи и ќе се покаже како „најголематаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Маргарита Симонјан, главен уредник на Russia Today и пропагандист на рускиот претседател Владимир Путин, на Телеграм го коментираше падот на ракетите врз Полска. Loading… Ракети убија две лица во полското село Пржеводов, на истокот на земјата и во близина на границата со Украина.0 „Сега Полска има свој регион Белгород. ШтоПрочитај повеќе