Мао Нинг

Сподели со своите пријатели

Кинеските власти се подготвени да помогнат во решавањето на украинската криза преку заеднички напори со меѓународната заедница. Loading… Пекинг може подоцна да објави информации во врска со предлогот на Киев да се приклучи на состанокот на таканаречената формула за мир, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина ги повикува САД да престанат да одржуваат какви било официјални контакти со Тајван, како и да се мешаат на кој било начин во изборите на островот, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи, Мао Нинг. Loading… Претходно, тајванското Министерство за надворешни работи соопшти дека тајванскиот пратеник во САД,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг Кина денеска изјави дека Пекинг ги следи медиумските извештаи и пишувањата за наводен кинески шпионски балон забележан во воздушниот простор на САД и повика на смиреност. Loading… „Кина е одговорна земја и секогаш строго се придржувала до меѓународните закони, а ПекингПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска изрази надеж дека ситуацијата во Украина наскоро ќе се деескалира, по силните експлозии што утринава го потресоа Киев и другите украински градови. Loading… Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг изјави дека Кина добила извештаи, како за експлозијата на мостот Крим што ги поврзува Крим иПрочитај повеќе