Луис Инасио Лула да Силва

Сподели со своите пријатели

Новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва во средата во Шарм ел Шеик изјави дека би сакал да организира климатска конференција на ОН „во ​​Амазон“ во 2025 година. Loading… „Ќе разговарам со генералниот секретар на ОН и ќе побарам од него да одржи COP30 во Амазон“, рече Лула, којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жаир Болсонаро, екстремно десничарскиот и актуелен претседател на Бразил, се огласи за прв пат по неговиот пораз на претседателските избори во неделата. Loading… Тој им се заблагодари на гласачите кои гласаа за него, но директно не го призна поразот. Во краткото обраќање, Болсонаро не ги оспори резултатите од изборите, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му ја честитал победата на Луис Игнасио Лула да Силва на претседателските избори во Бразил, соопшти денеска прес-службата на Кремљ. Loading… – Прифатете ги моите искрени честитки за победата на претседателските избори. Резултатите од гласањето го потврдуваат вашиот висок политички авторитет. Очекувам дека нашите заеднички напориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луиз Инасио Лула да Силва победи во вториот круг од претседателските избори против Жаир Болсонаро, кој не успеа да го добие вториот мандат. Loading… Левичарскиот кандидат Лула освои 50,83 отсто од гласовите, наспроти 49,17 отсто за десничарот Жаир Болсонаро, откако беа преброени нешто помалку од 99 отсто од гласовите, потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден во неделата му честиташе на новоизбраниот бразилски претседател Луис Инасио Лула да Силва за неговата победа на „слободни, фер и кредибилни избори“, рече Бајден рече дека со нетрпение очекува да продолжи соработката меѓу нивните две земји. Loading… На изборната победа на Лула да Силва му честиташеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Луис Инасио Лула да Силва победи во вториот круг од претседателските избори против Жаир Болсонаро, кој не успеа да го освои вториот мандат. Loading… Левичарскиот кандидат Лула освои 50,83 отсто од гласовите, наспроти 49,17 отсто за десничарскиот Жаир Болсонаро, откако беа преброени нешто помалку од 99 отсто од гласовите, потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има добри односи со двајцата кандидати кои ќе се натпреваруваат во вториот круг од изборите за претседател на Бразил в недела, Луис Инасио Лула да Силва и Жаир Болсонаро. Loading… Во одговор на прашањето за неговата позиција за претседателските избори во Бразил и изгледитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Левичарскиот претседателски кандидат на Бразил Луис Инасио Лула да Силва ужива седум отсто поголема поддршка од гласачите од претседателот Жаир Болсонаро на помалку од една недела до вториот круг гласање, покажуваат резултатите од анкетата објавени во понеделникот. Loading… Резултатите од истражувањето се во согласност со минатата недела, а Лула сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со преброени 99,7 отсто од електронските гласови, левичарот Луис Игнасио Лула да Силва освои 48,4 отсто од гласовите, наспроти 43,3 отсто за десничарот Жаир Болсонаро, соопшти изборната комисија, пренесе Ројтерс. Loading… Бидејќи ниту еден од кандидатите не освои повеќе од 50 отсто од гласовите на гласачите, Болсонаро и Лула ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и неговиот главен изборен ривал Луис Инасио Лула да Силва разменија навреди за време на изборната дебата во неделата, во која Болсонаро започна личен напад врз новинарката која ја доведе во прашање неговата одговорност за пандемијата на коронавирус. Loading… „Мислам дека одиш да спиеш размислувајќи заПрочитај повеќе