Конго

Сподели со своите пријатели

Сметам на младите луѓе во Африка, кои ќе ја водат кон подобра иднина со помалку војни, страдања и корупција, рече денеска папата Франциско за време на неговата посета на Конго. Loading… Говорејќи пред околу 65.000 верници, главно млади луѓе, собрани на шарена и радосна средба на фудбалскиот стадион во Киншаса,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско ги повика граѓаните на Конго да им простат на оние кои им згрешиле, обраќајќи им се на масата од околу еден милион луѓе во главниот град на Демократска Република Конго, Киншаса. Loading… Многу верници од Конго ја поминаа ноќта пред мисата на аеродромот Ндоло, чекајќи го пристигнувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско во вторникот го напушти Ватикан во шестдневна посета на Демократска Република Конго и Јужен Судан, што е негова прва меѓународна посета оваа година. Loading… Авионот на Светиот Отец полетал од Рим во вторник наутро, а негова прва дестинација е Киншаса, каде ќе остане до петок. Папата потоа требаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Власти на Демократска Република Конго ги зајакнуваат безбедносните мерки пред посетата на папата Франциско на главниот град Киншаса. Loading… Неколку населби во градот се опколени за да се заштитат папата и папската делегација за време на нивната посета. Покрај локалната полиција и армија, земјата побара поддршка од безбедносните служби наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Верниците се собираат пред штандовите во близина на катедралата Пресвета Богородица од Конго во Киншаса, каде продавачите понудија верски предмети, капи, маици и шалови со портрет на папата Франциско. Loading… Последниот папа во ДР Конго бил Јован Павле Втори Големото здание од портокалова тула е една од шесте локации кадеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку десет лица загинаа, а 15 се ранети во терористички бомбашки напад за време на неделната црковна служба во источниот дел на Демократска Република Конго. Loading… Според поручник Аполо Мванамбока, претставник за безбедност во источно Конго, експлозијата се случила во црквата Спак во градот Касинди во провинцијата Северен Киву, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку осум лица загинаа, а девет се тешко повредени во лизгање на земјиште во близина на рудник на истокот на Демократска Република Конго, соопштија денеска локалните власти. Loading… Администраторот на територијата Физи во провинцијата Јужен Киву, Аиме Каваја Мутипула, изјави за Ројтерс дека повредените се во критична состојба и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поплавите по обилните дождови убиле „околу сто луѓе“ во вторникот во Киншаса, објави во вечерните часови официјалната конгоанска телевизија RTNC, повикувајќи се на привремени податоци за бројот на жртвите. Loading… Претходниот извештај добиен од агенцијата Франс прес од полицијата во Киншаса, рече дека најмалку 55 се мртви. Некои конгоански медиумиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во 1958 година, Белгија го претстави Светскиот саем, кој беше 200-дневна прослава на повоениот социјализам, култура и технолошки напредок. Loading… Сепак, една изложба во тоа време привлече големо внимание. Презентација во живо на мажи, жени и деца од Африка во „природна средина“, изложена за едукација и забава на белите Европејци.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осум членови на мировните сили на Обединетите нации, шест Пакистанци, еден Русин и еден Србин, загинаа кога нивниот хеликоптер се урна за време на мисијата во Демократска Република Конго, соопштија Обединетите нации и пакистанските власти на 29 март. Loading… Портпаролот на генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја потврди смрттаПрочитај повеќе