Катар

red and white flag between buildings

Сподели со своите пријатели

Катар и Бахреин го решаваат долгогодишниот спор и ги обновуваат дипломатските односи. Loading… Делегациите на двете земји се сретнаа во средата во седиштето на Генералниот секретаријат на Советот за соработка во Персискиот залив (GCC) во саудиската престолнина Ријад, соопштија во одделни соопштенија министерствата за надворешни работи на тие земји. ДветеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска, Европскиот парламент побара привремено да се „затвори вратата“ за секој што ги застапува интересите на Катар и одлучи да го суспендира секое законодавно дејство поврзано со тој емират. Loading… Тоа беше решено поради веќе еднонеделниот метеж поради обелоденувањето на корупцискиот скандал што го погоди самото срце на таа европскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катар со денови е во центарот на вниманието, а покрај фудбалот, луѓето ги интересираат и деталите, кои во оваа земја се сосема нормални, а остатокот од светот првпат ги гледа. Loading… Како патиштата, кои се сини во Катар. Поради високите температури во Катар, животот понекогаш е неподнослив. Затоа решиле даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помеѓу 400 и 500 сезонски работници ги загубија животите за време на работата на организацијата на Светското првенство во Катар, изјавил катарски функционер вклучен во организацијата на првенството. Loading… „Се проценува дека има околу 400, меѓу 400 и 500. Немам точни бројки… Но, дури и една смрт е една смртПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катар, домаќин на Светското првенство, е емират богат со гас во Заливот, близок сојузник на Соединетите Американски Држави. Loading… Полуостров во јужниот залив, Катар е една од најмалите арапски држави (11.571 квадратни километри). Според податоците на Светска банка од 2021 година, таа имала 2,9 милиони жители, од кои повеќето сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катар е незадоволен од критиките кои доаѓаат од официјален Берлин. Тамошниот шеф на дипломатијата посочува дека Германците имаат различни критериуми кога е во прашање фудбалот отколку кога станува збор за изворите на енергија. Loading… Министерот за надворешни работи на таа земја, Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани, две недели пред почетокотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Емирот на Катар шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани јавно го изрази своето незадоволство од односот на медиумите кон неговата земја пред Светското првенство. Loading… Шеик тврди дека тој и неговата земја се жртви на лаги, односно критики зад кои се кријат некои подлабоки мотиви. „Откако ни беше дадена честаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

КатарЕнерџи работи на зголемување на производството на гас во услови на зголемена глобална побарувачка, но оваа зима нема да го пренасочи течниот природен гас (ЛНГ) договорен со азиските клиенти во Европа, предупреди денеска извршниот директор на катарската компанија. Loading… Катар е меѓу водечките светски извозници на течен гас, а неколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му посака среќа на Катар да биде домаќин на Светското првенство и понуди помош стекната од искуството од пред четири години. Loading… Катар ќе стане првата арапска земја домаќин на Светското првенство на ФИФА (20 ноември – 18 декември). Пристигнувањето на повеќе од 1,5 милиони фановиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По големата дипломатска криза, Саудиска Арабија сака физички да се раздели од Катар, да стане остров и како што пишува Бизнис Инсајдер, Владата на Саудиска Арабија веќе распишала конкурс за проектот „Канал Салва“ вреден 745 милиони долари, на кој се пријавиле пет интернационални компании. Каналот долг 61 километар би требалоПрочитај повеќе