Касим-Жомарт Токаев

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во официјална посета на Астана, каде што ќе разговара со неговиот казахстански колега Касим-Жомарт Токаев, со кого ќе учествува на форумот за меѓурегионална соработка. Loading… Путин пристигна во главниот град на Казахстан на покана на Токаев, кој лично го чекаше на рампата за качувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во четврток ќе го посети Казахстан, соопшти денеска кабинетот на казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев. Loading… Двајцата лидери ќе се сретнат во главниот град Астана за да разговараат за билатерални прашања, се вели во соопштението за печатот. Путин и Токаев ќе се приклучат и на казахстанско-руската деловнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстан до крајот на 2023 година ќе ја отвори најавената Амбасада во Скопје. Loading… Ова беше потврдено на разговорите што Министерот за надворешни работи, Бујар Осмни ги имаше со претседателот на Казахстан, Касум-Јомарт Токајев и министерот за надворешни работи, Мурат Нуртлеу, во Астана. Оваа одлука на казахстанската Влада покажува декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Казахстан и на Руската Федерација Касим-Жомарт Токаев и Владимир Путин телефонски разговарале, а Путин го информирал Токаев за актуелната ситуација во земјата, соопшти денеска прес-службата на казахстанскиот лидер. Loading… „Претседателот Касим-Жомарт Токаев телефонски разговараше со претседателот на Русија. Владимир Путин го информирал за ситуацијата во земјата“, се наведуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Парламентот на Казахстан денеска го укина законот со кој им гарантираше имунитет на членовите на семејството на поранешниот претседател на земјата, Нурсултан Назарбаев и му го одзеде статусот на лидер на нацијата. Loading… Со укинувањето на законот, пратениците и дозволија на државата да го замрзне имотот на семејството Назарбаев доколкуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија разговара за потенцијална „гасна унија“ со Казахстан и Узбекистан со цел да го зголеми снабдувањето со гас меѓу трите земји и да им го понуди на други клиенти, вклучително и Кина, објави денеска режимската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на изјавата на рускиот заменик премиер Александар Новак. Loading… ИдејатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев победи на претседателските избори одржани во неделата, освојувајќи 81,31 отсто од гласовите, потврди денеска претседателот на Централната изборна комисија, Нурлан Абдиров, кој ги објави конечните резултати од гласањето. Loading… – Касим Жомарт Токаев доби 6.456.392 гласа или 81,31 отсто – рече Абдиров, наведувајќи декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Актуелниот претседател на Казахстан, Касим Јомарт Токаев победи на претседателските избори одржани денеска со 82,45 отсто од гласовите, покажува излезната анкета на институтот „Отворено општество“. Loading… Тој во говорот во неговиот изборен штаб им се заблагодари на гласачите и најави дека земјата „ќе премине во нов облик на политички систем“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владејачката партија Аманат во Казахстан денеска едногласно го номинираше претседателот на земјата Касим-Жомарт Токаев за нов мандат, на вонредни претседателски избори. Loading… Претходно претседателот на партијата Јерлан Кошанов ја предложи кандидатурата на казахстанскиот претседател за изборите на крајот на следниот месец, пренесува ТАСС. Одлуката за именување на Токаев била едногласна,Прочитај повеќе