Имран Кан

Сподели со своите пријатели

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан ќе остане во затвор уште најмалку две недели и покрај тоа што антитерористичкиот суд му одобри кауција откако му беше продолжен притворот во случај на оддавање службени тајни, изјави неговиот адвокат. Loading… Антитерористичкиот суд ја објави одлуката по краткото сослушување зад затворени врати одржано воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан е ослободен од притвор, еден ден откако Врховниот суд го прогласи за незаконско неговото драматично апсење под обвинение за корупција. Loading… Судиите го ослободија Кан со кауција, што значи дека тој не може повторно да биде уапсен најмалку две недели. Претходно, Кан изјави за Би-Би-СиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војници беа распоредени во главниот град на Пакистан во четвртокот, откако апсењето на поранешниот премиер Имран Кан предизвика дводневни насилни протести на неговите приврзаници. Loading… Кан беше притворен осум дена во средата под обвинение за корупција, по повеќемесечната политичка криза во која соборениот лидер водеше кампања против моќната армија. АпсењетоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска е уапсен поранешниот пакистански премиер Имран Кан. Loading… Според неговата партија, Кан бил уапсен од членови на паравоени формации во Исламабад. Засега нема повеќе информации за што точно е уапсен, пишува Би-Би-Си.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистанската полиција уапси десетици приврзаници и помошници на поранешниот премиер Имран Кан во рации во два града како дел од акцијата за задушување на лицата вклучени во неодамнешните судири со полицијата, соопшти денеска партијата Терек-Е-Инсаф (ПТИ) на Кан. Loading… Кан и приврзаниците на ПТИ се судрија со полицијата во градотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан е застрелан во ногата во, како што велат неговите поддржувачи, обид за атентат. Loading… Вооружениот напаѓач, наводно, отворил оган додека поранешниот играч на крикет држел говор пред приврзаниците на митинг во Вазирабад, пишува Sky News. Неговиот помошник и поранешен министер за информации Фавад Чаудри неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистанскиот суд денеска одлучи да покрене обвинение против поранешниот премиер Имран Кан за непочитување на судот, објавија локалните медиуми. Loading… Доколку биде прогласен за виновен, Кан би можел да биде „избркан“ од политиката, објави Ројтерс. Кан беше обвинет дека му се заканувал на судијата кој донел пресуда против еден одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетите нации и Пакистан во вторникот апелираа за итна помош од 160 милиони долари за речиси половина милион луѓе раселени поради рекордните поплави во кои загинаа повеќе од 1.150 луѓе од средината на јуни, соопштија официјални лица. Loading… Пакистанските власти со поддршка на армијата, спасувачите и волонтерите се борат соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот пакистански премиер Имран Кан, обвинет за кршење на пакистанскиот антитерористички закон, е ослободен од притвор, изјави партиски претставник. Loading… Деталите за одлуката на судот не се познати, но Кан доби „привремено ослободување“ до 1 септември, изјави поранешниот министер за информации и функционер на Пакистанското движење за правда (ПТИ), ФавадПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистанската полиција го пријави и го обвини поранешниот премиер на земјата Имран Кан според антитерористичките закони. Loading… Нивната истрага доаѓа откако тој ги обвини полицијата и судството за приведување и тортура на негов близок соработник. Тензиите се високи во земјата, при што поддржувачите на поранешниот лидер се собраа пред неговатаПрочитај повеќе