Поранешен премиер на Пакистан осуден на 10 години затвор

Сподели со своите пријатели

Поранешниот премиер на Пакистан Имран Кан е осуден на 10 години затвор.

Loading...

Тој беше осуден „за оддавање државни тајни“.

Одлуката ја објави судијата на Специјалниот суд Абул Хаснат Зулкарнаин за време на сослушувањето во затворот Адиала во Равалпинди.

Во истиот случај на 10 години затвор беше осуден и поранешниот министер за надворешни работи Шах Махмуд Куреши.

Оваа пресуда доаѓа додека земјата се подготвува за избори на 8 февруари.

Кан, поранешен играч на крикет, кој стана политичар, беше соборен од функцијата премиер со гласање за доверба во април 2022 година.

Тој е во затвор од август 2023 година поради обвиненија за корупција и шпионажа, за кои вели дека се политички мотивирани.