Пакистанскиот суд му ја суспендира затворската казна на Имран Кан

Сподели со своите пријатели

Пакистанскиот суд ја суспендираше затворската казна на поранешниот премиер Имран Кан во случајот со нелегална продажба на државни подароци.

Loading...

Кан и неговата сопруга Бушра Биби беа осудени на 14 години затвор во случајот на 31 јануари, само една недела пред изборите на 8 февруари, за кои партијата на Кан тврди дека биле наместени.

Високиот суд во Исламабад во понеделникот соопшти дека казната на двојката ќе остане условна додека не се донесе одлука за случајот по празниците Бајрам.

Казната ги направи неподобни да се кандидираат за јавна функција во следните 10 години, со парична казна од 787 милиони рупии (2,8 милиони долари) за секоја од нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Стотици илјади луѓе протестираа во Аргентина

Тоа се случи и еден ден откако Кан беше осуден на 10 години затвор за оддавање државни тајни.

Кан е во затвор од август минатата година по неколку обвиненија.