Игор Кирилов

Сподели со своите пријатели

Украинските вооружени сили го отруле со фенолни соединенија началникот на Херсонската област Владимир Салдо и користеле токсични материи во неколку наврати во битките против руските војници, изјави Игор Кирилов, началник на Единицата за нуклеарна, биолошка и хемиска заштита на руската армија. денес. Loading… „Војската на Украина користи отровни соединенија неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската армија дошла до документи кои потврдуваат дека средствата поврзани со претседателот на САД Џозеф Бајден, како и семејствата Сорос, Клинтон и Рокфелер, учествувале во финансирањето на воено-биолошките активности на Вашингтон надвор од границите на Америка, тврди шефот на силите за радијациска, хемиска и биолошка заштита на вооружените сили наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на украинската армија биле целна група на американските експерименти со ХИВ инфекција, кои се спроведуваат во Украина од 2019 година, според генералот Игор Кирилов, шеф за радијациона, хемиска и биолошка одбрана на руските вооружени сили. Loading… „САД го спроведуваат најконтроверзното истражување од гледна точка на меѓународното право надвор одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана утринава одржа брифинг со новинарите во Женева на маргините на 9-та конференција на државите потписнички на Конвенцијата за биолошко и токсинско оружје (BWTC), каде, според Москва, беа презентирани докази дека Украина, со поддршка од САД, работи со компоненти за биолошко оружје. Loading… Руското Министерство за одбранаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана соопшти дека ги подготвило своите сили да дејствуваат во услови на нуклеарна контаминација, откако Москва ја обвини Украина дека планира да фрли „валкана бомба“, што Киев остро го демантираше. Loading… Првиот што изнесе тврдења за „валкана бомба“, конвенционална бомба со нуклеарен материјал околу јадрото, беше министеротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина може да биде затворена доколку украинските сили продолжат со гранатирање на објектот, што Киев го негираше, пренесува Ројтерс. Loading… Игор Кирилов, шеф на руските сили за атомско-биолошко-хемиска одбрана, рече дека резервните системи за поддршка на централата биле оштетениПрочитај повеќе