Ибрахим Траоре

Сподели со своите пријатели

По државниот удар во Нигер, светот повторно ги насочи погледите кон Африка, каде во последно време се почесто се случуваат воени удари. Loading… Два беа во Буркина Фасо во 2022 година, како и неуспешни обиди за државен удар во Гвинеја-Бисао, Гамбија и островската држава Сао Томе и Принципе. Имаше шестПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во западноафриканската држава Буркина Фасо, војската изведе нов државен удар, осум месеци по последниот државен удар. Loading… Според извештаите на локалните медиуми, актуелниот претседател, потполковник Пол-Анри Сандаого Дамиба, бил разрешен од должноста во телевизискиот говор на новата влада на државната телевизија РТБ во петокот вечерта. На чело на Буркина ФасоПрочитај повеќе