Најмлад претседател: Ги протера Французите, поврзан е со Вагнер, а соработува со Путин

Сподели со своите пријатели

По државниот удар во Нигер, светот повторно ги насочи погледите кон Африка, каде во последно време се почесто се случуваат воени удари.

Loading...

Два беа во Буркина Фасо во 2022 година, како и неуспешни обиди за државен удар во Гвинеја-Бисао, Гамбија и островската држава Сао Томе и Принципе.

Имаше шест обиди за државен удар во Африка во 2021 година, од кои четири беа успешни.

Посебно внимание се посветува на Буркина Фасо, земјата која имаше најуспешни удари, со девет преземања и еден неуспешен пуч.

По последниот државен удар, на власт дојде Ибрахим Траоре, де факто најмладиот шеф на држава.

Ибрахим Траоре, роден во 1988 година, на чело на државата во Западна Африка од 30 септември 2022 година, кога беше соборен лидерот на хунтата, Пол-Анри Сандаого Дамиба.

Траоре е роден во Бондокуј. По завршувањето на основното училиште, средното образование го добива во градот Бобо Дијуласо, каде што се стекнал со репутација на „тивок“ и „многу талентиран човек“.

Студирал на Универзитетот во Уагадугу, главниот град на Буркина Фасо и бил дел од Здружението на студенти муслимани.

Loading...

Тој се приклучил на војската во 2009 година и многу брзо почнал да напредува.

Прво бил испратен во Мароко на противвоздушна обука, а потоа префрлен во пешадиска единица во Кајо, град во северниот дел на Буркина Фасо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руско-американска државјанка уапсена во Русија поради наводно предавство

Тој беше унапреден во полковник во 2014 година, по што стана дел од MINUSMA, мировната мисија на ОН во Мали.

Четири години подоцна, тој беше именуван како еден од мировните војници кои „покажаа храброст“ за време на напад на бунтовниците во регионот Томбокто.

По ангажманот во Мали, тој се враќа во татковината, каде што учествува во операциите против ескалацијата на џихадистичкиот бунт.

Тој ќе добие чин капитен во 2020 година.

 

Loading...

 

Доаѓање на власт

Траоре беше дел од групата офицери кои го поддржаа државниот удар во јануари 2022 година и доаѓањето на власт на воената хунта наречена „Патриотско движење за заштита и обнова“.

Од март истата година бил началник на артилерискиот полк во Каја.

Многумина кои го поддржаа пучот станаа незадоволни од перформансите на Пол-Анри Сандауг Дамиба, водачот на хунтата, во борбата против џихадистите.

Траоре подоцна тврдеше дека тој, заедно со офицерите, се обидел да ја убеди Дамиба да се посвети на бунтот на џихадистите, но дека на крајот се согласил да биде соборен бидејќи „неговите амбиции не оддалечуваа од нашата основна мисија“.

Главната улога во соборувањето на воената хунта ја имаа младите офицери кои директно учествуваа во борбата против бунтовниците.

Кога беше започнат пучот против водачот на хунтата на 30 септември 2022 година, Траоре сè уште го имаше чинот капетан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лавров ги критикуваше САД при посетата на Куба

Акцијата била изведена со помош на специјалната единица „Кобра“, за која некои тврдат дека Траоре во одреден момент бил нивен припадник, додека други извори го оспоруваат тоа.

Loading...

По соборувањето на Дамиба, Траоре се прогласи за нов лидер на „Патриотското движење за заштита и обнова“.

Веќе на 6 октомври тој ја презеде функцијата привремен претседател, како шеф на државата и врховен командант на вооружените сили.

Тој вети дека во јули 2024 година во Буркина Фасо ќе се одржат демократски избори.

 

Alexei Danichev, RIA Novosti

 

Првите потези на чело на државата

Во февруари 2023 година, владата на Траоре ги протера од Буркина Фасо француските сили кои помагаа во борбата против бунтовниците.

Loading...

– Сакаме да отвориме нови хоризонти, бидејќи ни требаат партнерства каде што сите победуваат – рече тој по повод таа одлука.

Не долго потоа, неговата влада ја поддржа федерацијата на Буркина Фасо со Мали, на која двете земји ја поканија Гвинеја.

Сите три земји се под воено раководство и ако се случи унија, тоа ќе биде најголемата земја со која ќе владее воена хунта.

Во април тој прогласи општа мобилизација на населението за поддршка на армијата, бидејќи нападите на бунтовничките сили се интензивираа.

Еден месец подоцна, тој го доведе во прашање обновувањето на демократијата во 2024 година, наведувајќи дека изборите не може да се одржат доколку бунтовниците не бидат потиснати и безбедносната ситуација не се подобри.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Невин бил шест години во затвор, сега доби 10 милиони долари

 

Alexander Ryumin, TASS

 

Наводна поврзаност со Вагнер

Според Ројтерс и Њујорк Тајмс, Ибрахим Траоре бил осомничен дека е поврзан со руската платеничка група Вагнер, поради неговите антинеоколонијалистички, антифранцуски и проруски ставови.

Кога влезе во главниот град Уагадугу, беше пречекан од неговите приврзаници, меѓу кои имаше и такви кои вееја руско знаме.

Владата на Гана јавно обвини дека Траоре почнал да соработува со Вагнер по пучот, вработувајќи ги нивните платеници да се борат против џихадистичките бунтовници.

Loading...

Лидерот на Буркина Фасо го негираше ова, велејќи дека „нашиот Вагнер е ВДП“, мислејќи на Волонтерите за одбрана на татковината (ВДП).

Учествуваше и на самитот Русија-Африка во јули во Санкт Петербург, каде рече дека жителите на Буркина Фасо ја поддржуваат Русија и најави дека руската амбасада, која беше затворена во 1992 година, ќе биде повторно отворена во неговата земја.

Тој беше фотографиран со Владимир Путин и Сергеј Шојгу на парадата на руската морнарица во Санкт Петербург на 30 јули.

Да потсетиме, воените офицери на Нигер минатата недела го прогласија шефот на претседателската гарда Абдураман Тијани за нов шеф на државата и додадоа дека го суспендирале уставот и ги распуштиле сите поранешни институции, откако претходно го сменија и затворија претседателот Мохамед Базум во неговата палата.