Државен удар во Буркина Фасо

Сподели со своите пријатели

Во западноафриканската држава Буркина Фасо, војската изведе нов државен удар, осум месеци по последниот државен удар.

Loading...

Според извештаите на локалните медиуми, актуелниот претседател, потполковник Пол-Анри Сандаого Дамиба, бил разрешен од должноста во телевизискиот говор на новата влада на државната телевизија РТБ во петокот вечерта.

На чело на Буркина Фасо сега е капетанот Ибрахим Траоре од вооружените сили на Буркина, се вели во соопштението.

Воведен е полициски час

Привремениот парламент, наводно, бил распуштен и уставот суспендиран.

Границите на земјата сега, наводно, се затворени, а новите власти воведоа полициски час во 5 часот наутро.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

До петок, поранешниот претседател Денимба рече дека води преговори со неговите „браќа по оружје“. Истовремено го повика населението на мир.

Војниците се стационирани на централните локации во главниот град на Буркина, Уагадугу, од рано утрото.

Го блокираа и пристапот до претседателската палата. Во петокот вечерта се слушнаа пукотници во главниот град.

Loading...

Тие го опколија и седиштето на телевизијата и радио станицата РТБ, јавува репортер на ДПА од Уагадугу. Војниците исто така стоеја стража пред воените бази во градот.

Војската ја презеде власта во јануари, велејќи дека сака да ја засили безбедноста во земјата.

Состојбата е нестабилна со години

Политичката и хуманитарната ситуација во Буркина Фасо е нестабилна долги години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата паднаа минатата недела за околу 2 отсто

Вооружени групи се активни таму, како и во соседните Мали и Нигер, од кои некои припаѓаат на терористичката група Исламска држава или терористичката мрежа Ал Каеда.

И покрај богатите наоѓалишта на злато, жителите на Буркина Фасо страдаат од долготрајни суши и глад.

Безбедносната ситуација во последно време се влоши, што вршеше притисок врз преодната влада предводена од Дамиба.

Во септември, десетици војници и цивили беа убиени во два напади врз конвои за снабдување на северот од земјата.