HIMARS

Сподели со своите пријатели

Германските воздухопловни сили изведоа голема воена вежба на Алјаска, при што за прв пат го користеа американскиот артилериски систем ХИМАРС, соопшти денеска нивниот портпарол. Loading… Акцијата ХИМАРС беше дел од воената вежба „Арктик бранител“. ХИМАРС е мобилен артилериски систем кој стана познат во украинската одбрана од руската инвазија. Германците веќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави ги објавија плановите за продажба на ракетните системи HIMARS на Австралија во договор вреден 975 милиони долари. Loading… Австралија сака 22 високомобилни ракетни системи М142, заедно со 60 наведувани повеќе ракетни системи и друга муниција, соопшти Стејт департментот. „Австралија ќе го искористи ова за да ја зајакнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон и Киев имаат сериозен проблем. Ефективноста на повеќецевниот ракетен систем HIMARS ненадејно се намали во текот на изминатите неколку месеци. Loading… На почетокот тоа беше тајна, но приказната штотуку осамна во американските медиуми. Едноставно, ХИМАРС веќе не може точно да погоди цели и тоа сериозно влијае на воените плановиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

САД се подготвуваат да испратат воена помош во вредност од 275 милиони долари за Украина, што ќе ѝ овозможи да се брани од дронови и ќе ја зајакне својата противвоздушна одбрана, се вели во документот што го видел Ројтерс во четвртокот. Loading… Вестите за помошта би можеле да бидат објавениПрочитај повеќе