Густаво Петро

Сподели со своите пријатели

Колумбискиот претседател Густаво Петро за време на неговата официјална посета на Шпанија повика на почеток на безусловни мировни преговори меѓу Русија и Украина. Loading… – Ставот на Латинска Америка е дека треба да има мировен договор бидејќи страдаме од зголемување на гладта поради зголемувањето на цените на храната, рече ПетроПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во радикална промена на политиката, новиот левичарски претседател на Колумбија се сретна со венецуелскиот лидер Николас Мадуро, што претставува значаен чекор во напорите на земјите од Латинска Америка да ја олеснат изолацијата на неговата влада, додека регионот се движи кон левиот свет, пишуваат медиумите. Loading… Радикална промена Претседателите на КолумбијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Венецуела и Колумбија официјално ги обновија дипломатските односи кои беа прекинати пред три години. Loading… Односите беа обновени во неделата со пристигнувањето во Каракас на колумбискиот амбасадор назначен од новиот претседател Густаво Петро. „Односите со Венецуела никогаш не требаше да бидат прекинати. Ние сме браќа и ниедна имагинарна линија неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колумбискиот претседател Густаво Петро предложи шверцерите на дрога кои ги почитуваат владините услови, се предаваат и напуштаат криминални активности да не бидат екстрадирани во странство, пренесува Ројтерс. Loading… Петро, ​​кој ја презеде функцијата овој месец со ветувања дека ќе донесе „тотален мир“ во Колумбија, рече дека неговата влада е воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Густаво Петро стана првиот левичарски претседател на Колумбија во неделата, ветувајќи дека ќе ја обедини поларизираната земја во борбата против нееднаквоста и климатските промени и ќе постигне мир со левичарските бунтовници и криминалните банди. Loading… Петро, ​​поранешен член на герилската група М-19, положи заклетва пред претседателот на Сенатот Рој БарерасПрочитај повеќе