Венецуела и Колумбија ги обновија дипломатските односи

Сподели со своите пријатели

Венецуела и Колумбија официјално ги обновија дипломатските односи кои беа прекинати пред три години.

Loading...

Односите беа обновени во неделата со пристигнувањето во Каракас на колумбискиот амбасадор назначен од новиот претседател Густаво Петро.

„Односите со Венецуела никогаш не требаше да бидат прекинати. Ние сме браќа и ниедна имагинарна линија не може да не раздели“, напиша амбасадорот Армандо Бенедети на Твитер.

Тој додаде дека повеќе од осум милиони Колумбијци живеат од трговијата со Венецуела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Алтернативните Нобелови награди ги освоија активисти од Украина, Африка и Венецуела

Една од целите на обновените дипломатски врски е обновување на трговските односи меѓу двете земји.

Венецуела и Колумбија ја делат границата од 2.200 километри. Тие ги прекинаа дипломатските односи во 2019 година, кога Богота го призна лидерот Хуан Гуаидо за привремен претседател на Венецуела.