Колумбија бара веднаш да започнат мировните преговори меѓу Русија и Украина

Сподели со своите пријатели

Колумбискиот претседател Густаво Петро за време на неговата официјална посета на Шпанија повика на почеток на безусловни мировни преговори меѓу Русија и Украина.

Loading...

– Ставот на Латинска Америка е дека треба да има мировен договор бидејќи страдаме од зголемување на гладта поради зголемувањето на цените на храната, рече Петро во интервју за шпанскиот весник Ел Паис.

„Не е во наш интерес оваа војна да продолжи“, рече левичарскиот политичар, не признавајќи дека Русија ја нападна Украина пред повеќе од 14 месеци.

Петро, ​​на прес-конференција со шпанскиот премиер Педро Санчез во четвртокот, додаде дека повеќе луѓе се убиени во војната против дрогата во Латинска Америка во текот на годините отколку во војните во Украина, Сирија или Ирак.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Отруена сопругата на шефот на украинското разузнавање?

„Сметаме дека не е фер да се каже дека Русија е единствено виновна за војната“

Слични барања побара и бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва. И Петро и Лула не го прифатија тврдењето дека Русија, како напаѓач, е единствена виновна за војната.

„Тој дискурс не ни изгледа фер“, вели Петро. „Истите (земјите) кои ја отфрлаат оваа инвазија, исто така извршија инвазија…И не мислам само на инвазиите на Блискиот Исток, туку на оние што ги претрпе Латинска Америка“.

Петро, ​​во говорот пред Долниот дом на шпанскиот парламент во Мадрид во средата, исто така ги критикуваше оние што ги негираат климатските промени и се залагаше за обновливи и чиста енергија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кулеба нема да присуствува на состанокот на ОБСЕ во Скопје

„Ние имаме мисија, а тоа е да го спасиме човештвото“, рече тој. Или ќе се промениме или ќе умреме“. Говорот на Петар беше бојкотиран од десничарската популистичка партија Вокс.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.