Гугл

black laptop computer

Сподели со своите пријатели

Како што беше најавено, почнувајќи од 1 декември, Google ќе ги брише неактивни сметки и целата нивна содржина, како што се фотографии, е-пошта, контакти и документи, од Drive. Loading… Чистењето низ целиот систем има за цел да ги заштити корисниците од безбедносни закани, како што се спам и измами соПрочитај повеќе

Google sign

Сподели со своите пријатели

Google се согласи да плаќа 100 милиони канадски долари годишно во фонд за поддршка на новинските организации во Канада како дел од договорот со владата во Отава, пишува Financial Times. Loading… Со ова заврши спорот поради кој Google се закани дека ќе ги отстрани врските до сервисите за вести заПрочитај повеќе

blue and white logo guessing game

Сподели со своите пријатели

Некои корисници на услугата Google Drive пријавуваат загуба на податоци, кои се чуваат со месеци, а се чини дека ова не е единствената апликација на Google зафатена од проблемот. Loading… Кога станува збор за онлајн складирање податоци, Google Drive е меѓу најпопуларните решенија. Бесплатно е и нуди дополнителни надградби иПрочитај повеќе

black iphone 5 with black case

Сподели со своите пријатели

На почетокот на оваа година, Google објави нова политика за неактивни сметки која наскоро ќе стапи на сила, а како дел од тие нови правила, компанијата ќе започне да брише одредени профили. Loading… Како причина за бришењето се наведува безбедноста, а Google уште еднаш испрати предупредување до сите корисници наПрочитај повеќе

person using macbook pro on table

Сподели со своите пријатели

Alphabet, кој е сопственик на Google, платил 26,3 милијарди долари на други компании во 2021 година за да се осигура дека овој пребарувач е стандарден на прелистувачите и телефоните. Loading… Ова го изјави еден од главните директори на компанијата пред судот во САД, објави неодамна Bloomberg News. Износот на стандарднитеПрочитај повеќе

black iphone 5 with black case

Сподели со своите пријатели

Gmail ја објави фазата на тестирање на функцијата која на корисниците им дава можност да испраќаат реакции на е-пошта како одговор. Loading… Функцијата има за цел да внесе интеракции со е-пошта со допир на неформалност и ангажман, отсликувајќи го начинот на кој емотикони се користат во текстуалните пораки и коментаритеПрочитај повеќе

Google sign

Сподели со своите пријатели

Антимонополското судење на Гугл од страна на американското Министерство за правда, кое се осврнува на тоа дали денешните технолошки гиганти стекнале доминација со кршење на законот, може да има далекусежни последици не само за компанијата од Силициумска долина, туку може да влијае на идното деловно опкружување и развојот на новитеПрочитај повеќе

car parked in front of building

Сподели со своите пријатели

Се очекува вештачката интелигенција еден ден да им донесе големи профити на технолошките гиганти како Microsoft и Alphabet. Loading… Но, за тоа да се случи, потребни се големи инвестиции. Мајкрософт рече дека трошоците вртоглаво пораснале поради изградбата на нови центри за податоци за поддршка на вештачката интелигенција и дека капиталнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гугл објави дека поправил голем безбедносен пропуст во прелистувачот Chrome и ги повика корисниците веднаш да го ажурираат прелистувачот. Loading… Гугл не откри повеќе детали за ранливоста, со кодно име CVE-2023-3079, за да ги спречи напаѓачите да ги злоупотребат овие информации, се вели на веб-страницата на компанијата. Компанијата истакна декаПрочитај повеќе

Google logo neon light signage

Сподели со своите пријатели

Ако долго време не сте најавени на вашата сметка на Google/Gmail, подобро најавете се или ќе ја изгубите. Loading… Google во вторникот објави дека ќе започне со бришење на сметките кои се неактивни најмалку две години, потег што компанијата вели дека има за цел да спречи безбедносни ризици. Ажурираната политикаПрочитај повеќе