Гуам

a tree that has fallen on a house

Сподели со своите пријатели

Населението на островот Гуам подготвило залихи и се преселило од дрвени и лимени куќи во засолништа, откако тајфунот Мавар денеска се приближи на оваа американска пацифичка територија, со најсилните бури и дожд во последните децении. Loading… Војската на САД испрати бродови, а претседателот Џозеф Бајден прогласи вонредна состојба, додека секојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот марински корпус официјално ја отвори својата нова база на американскиот пацифички остров Гуам, прва по 70 години. Loading… Базата наречена Блаз зафаќа површина од околу 4.000 хектари и ќе може да прими околу 5.000 маринци, јавува Си-Ен-Ен. Изградбата на базата беше делумно финансирана од јапонската влада како дел одПрочитај повеќе