глечери

selective focus of white snow butte

Сподели со своите пријатели

Метеоролошката агенција на Обединетите нации (СМО) денеска соопшти дека глечерите се намалиле повеќе од кога било во периодот од 2011 до 2020 година и дека Антарктикот изгубил повеќе од 75 отсто од мразот во споредба со претходната деценија, предупредувајќи дека светот ја губи трката да ги спаси глечерите што сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Огромни количини бактерии би можеле да завршат во светските мориња поради топењето на глечерите, предупредуваат научниците. Loading… Меѓу нив може да се најдат потенцијално опасни патогени, јавува Би-Би-Си. Глечерите се големи маси на мраз формирани во текот на стотици или илјадници години, а поради климатските промени тие сега се топатПрочитај повеќе