Герт Вилдерс

Сподели со своите пријатели

Марк Руте се прости од своите сонародници. Тој завчера во своето последно телевизиско обраќање како премиер неколку пати потенцираше колку е важно Холандија да биде вклучена во ЕУ и НАТО. Loading… Погледот на светската мапа јасно покажува, рече Руте: „Заедно сме посилни отколку кога сме сами“. Но, новата десничарска влада,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Герт Вилдерс и неговата екстремно десничарска партија ПВВ, која победи на изборите во Холандија, се против влезот на нови членки во Европската унија, особено Украина, за која бараат укинување на помошта од ЕУ и сериозно размислуваат за референдум за излегувањето на Холандија од Унијата. Loading… Медиумите и аналитичарите во ЕУПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици луѓе се собраа во петокот вечерта на плоштадот Дам во холандскиот град Амстердам против победата на екстремно десничарската Партија за слобода (ПВВ) на Герт Вилдерс на изборите одржани на 22 ноември, јавува Anadolu. Loading… Екстремно десничарската, антиисламска ПВВ победи на општите избори во Холандија, а нејзиниот лидер изјави декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарскиот политичар Герт Вилдерс, победникот на неодамнешните парламентарни избори во Холандија, долго време е еден од најнепрепознатливите холандски претставници во земјата и во странство, а е познат по неговата остра кампања против имиграцијата, Европската унија и исламот, пишува Politico. Loading… Вилдерс сега е во позиција да стане нов премиерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европските екстремни десничари му честитаа на својот холандски колега Герт Вилдерс за победата на вчерашните парламентарни избори во Холандија, јавуваат светските агенции. Loading… На Вилдерс, меѓу другите, му честитаа француската Марин Ле Пен, унгарскиот премиер Виктор Орбан, шпанската партија Вокс и германската Алтернатива за Германија (АфД). Надминувајќи ги сите предвидувања,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Антиисламскиот десничарски популист Герт Вилдерс извојува драматична победа на општите избори во Холандија, според последните резултати со речиси сите преброени гласови. Loading… По 25 години во парламентот, неговата Партија на слободата (ПВВ) треба да освои 37 места, значително повеќе од нејзиниот главен ривал, левичарскиот сојуз. Неговата победа ја потресе холандскатаПрочитај повеќе