Гарцвајлер

Сподели со своите пријатели

Демонстрантите со недели протестираат против проширувањето на рудникот Гарцвајлер, управуван од енергетската компанија RVE, во напуштеното село Луцерат во покраината Северна Рајна-Вестфалија. Loading… Тие формираат човечки синџири, организираат седечки протести и окупираат напуштени згради во Луцерн кои се планирани за уривање за да се направи простор за проширување на рудникот,Прочитај повеќе