Фолксваген

water dew on silver Volkswagen car emblem

Сподели со своите пријатели

Германскиот производител на автомобили Фолксваген планира да купи удел во кинескиот производител на електрични автомобили XPENG за да ја зголеми намалената продажба на најголемиот пазар на автомобили во светот. Loading… VW во средата објави дека планира да купи нешто помалку од пет проценти од XPENG за 700 милиони долари иПрочитај повеќе

water dew on silver Volkswagen car emblem

Сподели со своите пријатели

Германскиот производител на автомобили Фолксваген АГ во вторникот соопшти дека ќе инвестира 1 милијарда евра во производството во Јужна Америка до 2026 година, како дел од нејзините напори да постигне значителен раст во регионот. Loading… Се очекува јужноамериканскиот автомобилски пазар да расте за 11 проценти годишно до 2030 година, штоПрочитај повеќе

red and white m logo

Сподели со своите пријатели

Германскиот автомобилски гигант Фолксваген ги суспендираше плановите за производство на батерии во Источна Европа и даде приоритет на изградбата на погони во Северна Америка, каде што очекува субвенции од 9 до 10 милијарди евра, објави во средата Financial Times. Loading… VW го чека одговорот на Европа на американскиот Закон заПрочитај повеќе