Финска

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека земјата нема да даде зелено светло за прием на Шведска во НАТО се додека властите на таа скандинавска земја дозволуваат палење на Куранот под полициска заштита. Loading… „Нема да кажеме „да“ за влезот на Шведска во НАТО сè додека дозволувате нашата светаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работниците во неколку компании од технолошката индустрија ќе штрајкуваат во Финска од денеска до петок оваа недела, бидејќи не е најдено решение за спорот за платите, најавија работодавците во таа индустрија. Loading… Во соопштението се наведува дека штрајкот ќе погоди 20 фирми кои вработуваат 11.000 работници, пренесува Еурактив. Неуспешните преговориПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работниците во неколку компании од технолошката индустрија ќе штрајкуваат во Финска од среда до петок оваа недела, откако не беше најдено решение за спорот за платите, соопштија денеска работодавците во технолошката индустрија. Loading… Во соопштението се наведува дека штрајкот ќе зафати 20 фирми кои вработуваат 11.000 работници. Неуспешните разговори заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во неделата навести дека Турција може да ја одобри кандидатурата на Финска за членство во НАТО, но не и за Шведска. Loading… „Доколку е потребно, можеме да испратиме поинаква порака во врска со Финска. Шведска ќе биде во неверување кога ќе испратиме поинаква порака заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Финска е најсреќната земја во светот петта година по ред! Loading… Според минатогодишниот извештај, жителите на 156 земји одговарале на прашања за тоа како живеат и колку се задоволни од животот, а некои од факторите земени во предвид се социјалната поддршка, животниот век, дарежливоста, отсуството на корупција…     ФинскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс денеска изјави дека САД го поддржуваат брзиот влез на Финска и Шведска во НАТО, откако Хелсинки објави дека трилатералните разговори со Турција за барањето на Финска и Шведска да се приклучат на воената алијанса се ставени во мирување. Loading… Прајс на прес-конференцијата постојаноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новата руска воена реформа е одговор на можноста за проширување на НАТО и „колективниот Запад“ да ја искористи Украина во хибридна војна против Русија, изјави новоименуваниот шеф на  на главниот штаб на руската армија Валери Герасимов во своето прво јавно обраќање. Loading… Путин ја одобри воената реформа во средината наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По драстичните изјави на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за членството на Шведска во НАТО, Финска за прв пат покажа дека е отворена за можност за влез во алијансата без својот нордиски партнер. Loading… Финска може да биде принудена да размисли за влез во НАТО без својот долгогодишен сојузник Шведска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во петокот Финска објави нова донација на воена опрема за Украина во вредност од повеќе од 400 милиони евра, не вклучувајќи ги тешките тенкови Леопард 2, за кои рече дека може да ги испрати и доколку има договор со сојузниците. Loading… Со новата донација тројно ќе се зголеми вкупната военаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Москва ќе преземе воено-технички мерки на својата страна од границата доколку Финска и Шведска влезат во НАТО, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Loading… „Мораме да извлечеме заклучоци од приемот на Финска и Шведска во НАТО, а доколку тоа се случи, ќе преземеме соодветни воено-технички мерки одПрочитај повеќе